Урок
6
Тема: Взаємодія води з оксидами. Поняття про гідрати оксидів: кислоти й
основи. Поняття про індикатори.
Демонстрація 17.
Взаємодія кальцій оксиду з водою. Дія водного розчину добутої речовини на
індикатори.
Демонстрація 18.
Взаємодія фосфор (V) оксиду з
водою. Дія водного розчину добутої речовини на індикатори.
Лабораторний
дослід 6. Випробування водних розчинів кислот і лугів індикаторами.
Домашній
експеримент : Виготовлення індикатора з
червоної капусти або редиски.
Мета: ознайомити учнів з
фізичними й хімічними власти востями оксидів; дати поняття індикаторів,
пояснити їх використання для визначення кислот та основ; розвивати логічне
мислення учнів на прикладі порівняння взаємодії кислотних і основних оксидів з
водою, кислотами, лугами, іншими оксидами; розвивати вміння й навички складати
рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей оксидів.
Тип уроку: формування
вмінь і навичок.
Форми роботи: фронтальна
робота, розповідь учителя, демонстраційний експеримент, лабораторний дослід.
Обладнання: Періодична
система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, хімічні реактиви.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання,
мотивація навчальної діяльності
Варіант І
1.
Виберіть, у яких
випадках утворяться істинні розчини, якщо речовини добре перемішати у воді:
А.Глина; Б. Спирт; В. Олія; Г. Цукор.
2. Компонент розчину, який перебуває у тому самому
агрегатному стані, що й розчин, називається:
А.Розчинена
речовина; Б. Розчинник; В. Розчин.
3. Використовуючи таблицю розчинності, вкажіть розчинну
речовину:
А. NaCl
; Б. PbCl2
; B. AgCl, Г. Ca(OH)2.
4. Розчин, в якому певна речовина за даних умов ще може
розчинитися,називається:
А.Насичений; Б. Ненасичений; В. Концентрований; В. Розведений.
5. Щоб ненасичений розчин солі перетворити в насичений,
потрібно:
А. Додати води;
Б. Додати солі; В. Нагріти; Г. Охолодити.
6. У розчині масою 80 г. знаходиться 10 г. харчової
соди NaHCO3. Визначте
масу води у розчині.
А.90г.; Б. 70г.; В. 8г.
Д. 800г.
Варіант ІІ
1.Виберіть, у яких випадках утворяться істинні розчини,
якщо речовини добре перемішати у воді:
А. Пісок Б Оцтова кислота; В.
олія; Г. Кухонна сіль.
2. Розчин-це:
А.Неоднорідна система з кількох
компонентів.
Б.Однорідна
система сталого складу, що складається з кількох компонентів.
В.Однорідна
система змінного складу, що складається
з кількох компонентів.
3. Використовуючи
таблицю розчинності, вкажіть розчинну речовину:
А. NaNO3
; Б. BaSO4; B.
CaCO3 Г. CaSO4.
4. Розчин, в якому певна речовина за даних умов вже
більше не може розчинитися,називається:
А.Насичений; Б. Ненасичений; В. Концентрований; В. Розведений.
5. Щоб насичений розчин солі перетворити в ненасичений, потрібно:
А.
Додати води; Б. Додати
солі; В. Нагріти; Г. Охолодити.
6. До 20г цукру
додали 100г. води. Визначте масу утвореного розчину.
А.80г.; Б.120г.; В.50г.; Г.2000г.
Відповіді:
|
І варіант
|
ІІ варіант
|
|
1.
Б, Г
|
1.
Б,Г
|
|
2.
Б
|
2.
В
|
|
3.
А
|
3.
А
|
|
4.
Б
|
4.
А
|
|
5.
Б, Г
|
5.
А,В
|
|
6.
Б
|
6.
Б
|
2. «Вірю
- не вірю»
1.
Суміш вапна і води – суспензія. (+)
2.
Розчин цукру - емульсія. (-)
3.
Компонент розчину, який перебуває в тому
самому агрегатному стані, що й розчин, називається розчинником. (+)
4.
Процес розчинення – це фізичний процес (+)
5.
Температура плавлення води 1000С. (-)
6.
Вода – при замерзанні розширяється.
(+)
7.
Крейда –добре
розчиняється у воді. (-)
8.
Розчинність більшості твердих речовин зменшується з підвищенням температури. (-)
9.
Розчинність газів зростає з підвищенням температури. (-)
10.
Розчини, в яких за даної температури більше не
розчиняється розчинена речовина називаються насиченими.
(+)
11.
Фізична величина, яка визначається відношенням маси
розчиненої речовини до маси розчину називається масовою часткою. (+)
12.
З підвищенням тиск розчинність газів зростає. (+)
3.
Фронтальне опитування.
-
Ми
знаємо, що за складом хімічні сполуки поділяються дві групи. Які саме? (Прості і
складні)
-
Прості речовини поділяють на…? (метали і неметали)
-
Які речовини
називаються оксидам
ІІІ. Формування вмінь і навичок
Оксиди
СаО, Na2O,
MgO CO2,
SO2, P2O5
Оксиди металів Оксиди
неметалів
Основні
Кислотні
-
NaOH, Ca(OH)2, Ba(OH)2 – основи (гідроксиди)
-
HCl, H2SO4, H3PO4, HNO3, H2S – кислоти (Н2О –
кислотний оксид)
1.
Взаємодія основних оксидів з водою.
Оксид Ме (ІА, ІІА групи) + Н2О = Ме(ОН)х
CaO + H2O = Ca(OH)2 (кальцій гідроксид)
Na2O + H2O = 2NaOH (натрій гідроксид) луги
2.
Взаємодія кислотних оксидів з водою.
Кислотний оксид + Н2О = кислота
P2O5 + 3H2O =2 H3PO4 – фосфатна кислота
CO2 + H2O = Н2СО3
– карбонатна кислота
N2O5 + H2O = 2HNO3 – нітратна кислота
Демонстрація 2. Взаємодія
кислотних і основних оксидів з водою.
Дослід 1. Розглянемо два
оксиди: СаО і P2O5. Що можна сказати про фізичні
властивості цих оксидів? (Тверді, білого кольору, розчинні у воді)
Не
всі оксиди тверді.
—
Наведіть приклади газоподібних оксидів. (CO, CO2, SO2)
Відрізняються
оксиди:
за
забарвленням: CuО - чорний; Cu2O - червоний, Fe2O3 -
бурий, Cr2O3- зелений тощо;
Що
спостерігаємо? Обидва порошки розчинилися у воді.
Що
сталося з водою?
Розібратися в цьому нам допоможе індикатор - речовина, що реагує на
різне середовище зміною забарвлення. Познайомимося з двома з них. Фенолфталеїн -
безбарвний у нейтральному й кислому середовищі, стає малиновим у лужному
середовищі. Додаємо
дві краплі фенолфталеїну в розчин СаО - з’являється малинове забарвлення, а в
розчині P2O5 колір не змінився.
Метиловий оранжевий у нейтральному
середовищі - оранжевий, у лужному - жовтий, у кислому - червоний.
Додаємо
по кілька крапель у наші розчини: розчин СаО під дією метилового оранжевого
забарвився в жовтий колір, отже, у склянці міститься луг; розчин P2O5 набув
червонного забарвлення, отже, у цій склянці міститься кислота.
Висновок. Кислотні
оксиди в результаті взаємодії з водою утворюють кислоти, а основні оксиди
утворюють основи.
3.
Лабораторний
дослід 6. Випробування водних розчинів кислот і лугів індикаторами.
(віртуальна лабораторія)
IV. Закріплення вивченого матеріалу
а)
Мg + 02 —» MgО; б) Аg + S—»
Аg2S;
в) Н2 + Br2 —» НBr;
г) К + 02 —» К20.
6. Допишіть
рівняння реакцій і розставте коефіцієнти:
а)Р + О2 —> б) S
+ Н2 —>
в) Fе + О2 —>
г) Ca + S—>
д) Аg + F2—> е)
Zn + С12—>
Опрацювати
відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати
вправи.
Домашній експеримент
1.
Виконуй
дослід лише після того, як усвідомиш послідовність своїх дій. Дослід виконуй
чітко за інструкцією.
2.
Спостереження
записуй під час проведення досліду, а результат і висновки – після завершення
роботи.
3.
Працюючи з
вогнем, будь особливо уважним та обережним.
4.
Не
нахиляйся над посудом, в якому кипить рідина.
5.
Виконуючи
досліди, користуйся невеликою кількістю речовин.
6.
Обережно
визначай запах будь – яких речовин. Не нахиляйся над посудиною і не вдихай
повними грудьми, спрямуй на себе пар чи газ помахом руки.
7.
Не вживай
їжу під час проведення домашнього експерименту.
8.
Окремі
досліди проводь лише з допомогою батьків.
9.
Пам’ятай,
що неохайність, неуважність, недостатня обізнаність із властивостями речовин,
які використовуються в дослідах, можуть спричинити нещасний випадок.
10.
Після
виконання дослідів прибери своє робоче місце та ретельно помий руки з милом.
11.
У разі
нещасного випадку відразу звернися по допомогу до батьків.
Домашній експеримент
Дія різних речовин на індикатор.
Інструктивна картка
Завдання: Добути
природний індикатор, дослідіть, як різні речовини впливають на індикатор.
Реактиви
та обладнання: синьокачанна капуста, розчин харчової соди, оцет, стакани, газована вода, нашатирний
спирт, ложка.
Порядок
виконання роботи: Нарізати дрібно капусту, залити гарячою водою. Перемішати.
Дати настоятися 15 – 20 хвилин. Розчин профільтрувати. Розчинити водою. Розлити
в 4 склянки. В першу додати оцет, в другу –газовану воду, в третю – розчин
соди, а в четверту – розчин амоніаку.
Результати
експерименту і висновки: Замалюйте хід експерименту. Що спостерігаєте? Як змінює забарвлення індикатор в
кислому і лужному середовищі?
Експрес-тести з
теми «Розчини» (5 хв)
Варіант І
4.
Виберіть, у яких
випадках утворяться істинні розчини, якщо речовини добре перемішати у воді:
А.Глина; Б. Спирт; В. Олія; Г. Цукор.
2. Компонент розчину, який перебуває у тому самому агрегатному
стані, що й розчин, називається:
А.Розчинена
речовина; Б. Розчинник; В. Розчин.
3. Використовуючи таблицю розчинності, вкажіть розчинну
речовину:
А. NaCl ; Б. PbCl2
; B. AgCl, Г. Ca(OH)2.
4. Розчин, в якому певна речовина за даних умов ще може
розчинитися,називається:
А.Насичений; Б. Ненасичений; В. Концентрований; В. Розведений.
5. Щоб ненасичений розчин солі перетворити в насичений,
потрібно:
А. Додати води;
Б. Додати солі; В.
Нагріти; Г. Охолодити.
6. У розчині масою 80 г. знаходиться 10 г. харчової
соди NaHCO3. Визначте масу води у розчині.
А.90г.; Б. 70г.; В. 8г.
Д. 800г.
Експрес-тести з
теми «Розчини» (5 хв)
Варіант ІІ
1.Виберіть, у яких випадках утворяться істинні розчини,
якщо речовини добре перемішати у воді:
А. Пісок Б Оцтова кислота; В.
олія; Г. Кухонна сіль.
2. Розчин-це:
А.Неоднорідна система з кількох
компонентів.
Б.Однорідна
система сталого складу, що складається з кількох компонентів.
В.Однорідна
система змінного складу, що складається
з кількох компонентів.
3. Використовуючи
таблицю розчинності, вкажіть розчинну речовину:
А. NaNO3 ; Б. BaSO4; B.
CaCO3 Г. CaSO4.
4. Розчин, в якому певна речовина за даних умов вже
більше не може розчинитися,називається:
А.Насичений; Б. Ненасичений; В. Концентрований; В. Розведений.
5. Щоб насичений розчин солі перетворити в ненасичений, потрібно:
А.
Додати води; Б. Додати
солі; В. Нагріти; Г. Охолодити.
6. До 20г цукру
додали 100г. води. Визначте масу утвореного розчину.
А.80г.; Б.120г.; В.50г.; Г.2000г.
Немає коментарів:
Дописати коментар